Automatyzacja transportu wewnętrznego

Zarządzający magazynami z pewnością zdają sobie sprawę, jak istotnym elementem jest transport wewnętrzny w magazynie – jego płynność wpływa bezpośrednio na łańcuch dostaw, wywiązywanie się z zobowiązań względem klientów, stały przepływ towarów. Automatyzacja transportu wewnętrznego to zagadnienie coraz częściej podnoszone podczas rozmów o spójnej pracy magazynów. Jak wygląda system transportu wewnętrznego w praktyce? Jak wdrożyć automatyzację transportu?

Transport wewnętrzny w magazynie

Transport wewnętrzny w magazynie często spędza sen z powiek koordynatorom i pracownikom magazynów. Różne miejsca składowania i komplementacji mogą być powodem opóźnień w przygotowywaniu towarów do wysyłki. Automatyzacja transportu jest zagadnieniem, które może znacząco poprawić jakość pracy w magazynie i sprawić, że stanie się on bardziej wydajny. Dość powiedzieć, że sami koordynatorzy powinni dążyć do stałej poprawy jakości pracy na magazynie. Poza zastosowaniem wszelkich urządzeń pozwalających na sprawniejsze podnoszenie czy przenoszenie paczek warto również wykorzystać systemy automatyzacji transportu wewnętrznego polegające na kodach kreskowych, które pozwolą na szybkie i sprawne lokalizowanie konkretnego ładunku na magazynie. Niezbędna okaże się pełna informatyzacja systemów komputerowych – dzięki temu wszelkie transporty wchodzące do magazynu będą dokładnie opisane w systemie, a my sami szybko znajdziemy ich miejsce czy czas przybycia oraz dane dotyczące ich wysyłki dalej.

Automatyzacja transportu

Robotyzacja magazynów to aspekt, o którym mówi się dzisiaj coraz więcej. Przedsiębiorcy z optymizmem podchodzą do kwestii sztucznej inteligencji i robotyki w magazynach, widząc świetne rezultaty i wyniki magazynów w innych krajach, gdzie stosowane są systemy transportu wewnętrznego. Robotyzacja, czyli automatyzacja magazynów może budzić niechęć samych pracowników – jest to dla nich jasny sygnał, że zagrożone jest ich zatrudnienie i miejsce pracy. Mimo wszystko, warto zachęcać pracowników do wykorzystywania nowych rozwiązań, a jako cel stawiać wspólne dobro, większy komfort pracy oraz sprawną pracę magazynu.

System transportu wewnętrznego

System transportu wewnętrznego w magazynach kojarzony jest przede wszystkim z wózkami widłowymi. To obecnie najbardziej powszechne rozwiązanie, pozwalające na szybki transport pakunków z jednego miejsca na drugie. Wykorzystując wózki widłowe i inne pojazdy poruszające się wewnątrz magazynów musimy pamiętać o tym, jak ważne jest stworzenie odpowiednio oznakowanych ciągów komunikacyjnych, zastosowanie odpowiednich znaków – wszystko po to, aby nie doszło do wypadku podczas pracy.

Obecnie coraz chętniej stosowane w transporcie wewnętrznym w magazynie są autonomiczne wózki samobieżne. Są to bezzałogowe pojazdy sterowane zdalnie, które mogą transportować towar na sobie lub też ciągnąć za sobą na dedykowanym wózku. Warto wspomnieć o zaletach tego typu rozwiązań: wózki takie mogą pracować bez przerwy, wyposażone są w specjalne skanery, radary i czujniki ruchu, a także odznaczają się wysoką wydajnością pracy.