Co to jest transport ponadgabarytowy?

Transport i logistyka to potężne filary działania gospodarki – codziennie na polskich drogach widzimy samochody dostawcze czy ciężarowe, przewożące rozmaite towary. To transportu wykorzystywana jest również infrastruktura kolejowa czy wodna. Jednym z zagadnień transportu są przewozy ponadgabarytowe. Czym jest ładunek ponadgabarytowy? Czy transport ładunków ponadgabarytowych wymaga specjalnych uprawnień i zezwoleń?

Czym jest transport towarów ponadgabarytowych

Szukając odpowiedzi na to, czym jest ładunek ponadgabarytowy musimy wiedzieć najpierw, czym jest transport towarów ponadgabarytowych. Określa się tak przewóz towarów, których wielkość i masa przekraczają dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach krajowych lub międzynarodowych. Wykonanie takiego transportu wymaga nie tylko odpowiedniego pojazdu i sprzętu, ale i doświadczonych kierowców oraz uprawnień. Niezwykle ważne jest to, że każdy planowany transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego, indywidualnego podejścia. Poza zezwoleniami i zapewnieniem odpowiedniego pojazdu konieczne jest także opracowanie drogi, aby transport mógł być wykonany bezproblemowo.

Czym jest ładunek ponadgabarytowy?

Ładunek ponadgabarytowy to ładunek, którego wymiary i gabaryty przekraczają 2,5 metra szerokości, 18,5 metra długości (przyczepa), 4 metry wysokości oraz są cięższe niż 42 tony. Przykładem transportu ponadgabarytowego mogą być śmigła do elektrowni wiatrowych, przęsła mostów, transformatory elektryczne, ale również maszyny rolnicze czy górnicze. Warto wiedzieć, że przewóz ponadgabarytowy jest regulowany prawnie i wymaga odpowiednich zezwoleń.

Przewozy ponadgabarytowe – jak je dobrze zaplanować?

Transport towarów ponadgabarytowych to nie lada wyzwanie – dlatego zadaniem tym zajmują się wyspecjalizowani logistycy i spedytorzy. Ich zadaniem jest zaplanowanie transportu bezpiecznego zarówno w przypadku samego towaru, jak i przewoźnika czy innych użytkowników drogi. Podstawą jest opracowanie trasy z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w przepisach o ruchu drogowym. Niezwykle ważne jest takie zaplanowanie trasy, aby transport nie natknął się na niski wiadukt, ronda czy też nie został zatrzymany z powodu ograniczenia nacisku siły na jezdnię. Drugim istotnym elementem jest uzyskanie wszelkich zezwoleń oraz ubezpieczenie przewożonego ładunku.
Przewozy ponadgabarytowe wymagają odpowiednich zezwoleń – Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2011 roku szczegółowo reguluje warunki takiego transportu po polskich drogach. Koszty takiego zezwolenia ustalane są indywidualnie na podstawie długości trasy oraz samych wymiarów towarów.

Jak przygotowywany jest transport ponadgabarytowy? Po uzyskaniu wszelkich zezwoleń i wybraniu przewoźnika konieczne jest zaplanowanie bezpiecznego umieszczenia towaru na pojeździe. W tym celu nierzadko wykorzystywane są dźwigi i ciężkie maszyny, a wszystko to odbywa się w zachowaniem wysokiego stopnia bezpieczeństwa, zarówno w kwestii ochrony towarów, jak i osób pracujących przy załadunku. Kluczową kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonego załadunku – to kwestia priorytetowa, wpływająca na powodzenie transportu. Do transportu ładunków używane są najczęściej platformy oraz naczepy niskopodwoziowe. Posiadają one odpowiednie uchwyty, które pozwalają na zabezpieczenie przewożonego towaru. Nierzadko zdarza się również, że podczas transportu samochody transportujące są eskortowane przez dodatkowe pojazdy z uprawnieniami do wysyłania sygnałów świetlnych, które informują innych użytkowników drogi o potencjalnym zagrożeniu i pozwalają na płynniejszy przejazd kolumny transportowej.