Ile kosztuje miejsce paletowe w magazynie?

Magazynowanie w magazynach prywatnych to wydatek, ale także wygoda dla nas – nie musimy martwić się o odpowiednie miejsce do składowania produktów czy surowców. Co składa się na cennik usług magazynowych? Czy miejsce paletowe ma konkretną cenę? Jak sprawdzić, jaka jest cena wynajmu miejsc paletowych?

Ile kosztuje miejsce paletowe w magazynie?

Zdecydowana większość z nas jest zdania, że cena miejsca paletowego w magazynie to wynik ceny samego regału oraz niewielkiego narzutu właściciela magazynu. Okazuje się jednak, że cena miejsca paletowego jest złożona z większej ilości czynników, przez co cennik usług magazynowych jest bardziej rozbudowany.
Podstawowym wyznacznikiem ceny wynajmu miejsc paletowych jest wielkość samego magazynu oraz ciężar palet. Podstawowym kosztem dla posiadacza magazynu jest koszt jego zakupu lub miesięcznego wynajmu – tu ceny zależne są przede wszystkim od lokalizacji. Im lepsza komunikacja z dużymi węzłami komunikacyjnymi, tym cena powierzchni pod magazyn jest wyższa – to z kolei wpływa na miejsca paletowe w magazynie. Lokalizacja to jednak nie tylko dojazd, ale i sama infrastruktura, aby magazyn mógł sprawnie funkcjonować – uzbrojenie, rampy magazynowe, możliwość stworzenia dróg dojazdowych.

Cennik usług magazynowych – od czego zależy?

Kolejnym aspektem tworzenia ceny wynajmu miejsc paletowych jest koszt obsługi magazynu – jest to przede wszystkim eksploatacja i serwis wykorzystywanych w magazynie maszyn (np. suwnic, wózków widłowych). W tym samym podpunkcie możemy mówić o kosztach wyposażenia magazynu i oczywiście regularnym opłacaniu załogi zatrudnionej w magazynie – czyli magazynierów i logistyków, bez których płynna praca w tym miejscu nie byłaby możliwa. Cena miejsca paletowego wynika również z kosztów zainstalowania, obsługi i serwisowania systemów informatycznych, które są niezbędne w dużych magazynach obsługujących wiele firm. Dzięki systemom możliwe jest usprawnienie pracy oraz lepsze nadzorowanie przechowywanych przedmiotów. Cennik usług magazynowych zależny jest również od mediów – w magazynach konieczny jest dostęp do bieżącej wody, prądu, nierzadko również konieczne jest stałe podłączenie do Internetu.

Miejsce paletowe – jak obliczana jest jego cena?

Aby móc obliczyć koszt miejsca paletowego ważne jest określenie prawidłowej gospodarki magazynowej – wskaźników jej wydajności, kosztów operacyjnych. Możemy więc stwierdzić, że na cennik usług magazynowych i koszt miejsca paletowego wchodzą: zarządzanie zapasami, zmniejszenie ilości kroków logistycznych w celu optymalizacji procesów, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz redukowanie kosztów transportowych.

Wynajem miejsc paletowych – cena

Cennik usług magazynowych wynika z szeregu zagadnień, które musimy uwzględnić planując magazynowanie produktów poza własną firmą. W przypadku niewielkich firm magazynowanie w magazynach zewnętrznych wydaje się być rozsądniejszym rozwiązaniem niż inwestowanie we własne magazyny i ich logistykę.