Jak zaprojektować magazyn?

Magazyny stanowią kluczowy element łańcucha dostaw – są one istotne nie tylko z punktu widzenia logistyków, ale i spedytorów czy dostawców. Czy jednak wiemy, jak powinien wyglądać taki magazyn? Kiedy projektowanie magazynu ma sens? Czy projektowanie przestrzeni magazynowej wymaga pomocy specjalisty? Jakie zasady projektowania magazynu uwzględniać, aby zarządzany przez firmę magazyn wspierał jej płynne działanie? Jak zaprojektować magazyn?

Projektowanie magazynu – dlaczego jest tak ważne?

Projektowanie magazynu odpowiadającego potrzebom danego klienta jest niezwykle ważne, aby zachować płynność w działaniu wszelkich podmiotów korzystających z tego magazynu. Przygotowując się do zaprojektowania magazynu warto rozważyć pomoc specjalistów – nie tylko posiadają oni odpowiednią wiedzę odnośnie projektowania, ale też uwzględnią wszelkie czynniki, mogące pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na późniejszą pracę tego magazynu. Jakimi zasadami projektowania magazynu kierować się, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Jak zaprojektować magazyn?
Podstawą w projektowaniu przestrzeni magazynowej jest oczywiście uwzględnienie samej powierzchni, ale i faktu, czy w przyszłości bryła magazynu ma być rozbudowywana. Zdarza się także, że projektowanie przestrzeni magazynowej obejmuje rozbudowanie już istniejącego magazynu. Istotne jest określenie potrzeb związanych z powierzchnią magazynową, określenie ilości zadań podejmowanych każdego dnia na danej przestrzeni. Nie bez znaczenia są również technologie: zasady projektowania magazynu wymagają stworzenia takiej przestrzeni, w której możliwe będzie użycie jak największej ilości udogodnień, takich jak suwnice, wózki widłowe i paletowe, taśmociągi.

Projektowanie przestrzeni magazynowej – pytania wymagające odpowiedzi

Aby dopasować przestrzeń magazynową do konkretnych potrzeb konieczne jest odpowiedzenie na kilka pytań: jakie jednostki ładunkowe będą wykorzystywane? Jakie będą wymiary konkretnych jednostek ładunkowych? Czy przechowywane towary będą odporne na zmienne temperatury, odkształcanie, deformowanie? Czy konieczne będzie identyfikowanie towarów? Jakie wymiary powinny mieć strefy rozładunków i załadunków w magazynie? Nie bez znaczenia są przepisy budowlane, ale również naturalne przeszkody, jak np. zagrożenia sejsmiczne. Odpowiedź na te pytania pozwoli na dostosowanie wielkości i pojemności obiektu, projektowanie magazynu pod konkretne potrzeby danego klienta, zaplanowanie stosowania odpowiednich technologii.

Zasady projektowania magazynu – o czym pamiętać?

Podczas projektowania magazynu konieczne jest zadbanie nie tylko o bezpieczeństwo samego towaru i płynność dostaw, ale też komfort pracy pracowników: magazynierów, logistyków. Projektanci powierzchni magazynowych stoją więc przed niełatwym zadaniem projektowania magazynu, który ma spełniać oczekiwania względem wielu zagadnień. Wśród najważniejszych wymienia się bezpieczeństwo osób zatrudnionych, zapewnienie im przestrzeni socjalnej, ale również zabezpieczenie magazynowanego towaru przed potencjalnymi kradzieżami.