Na czym polega praca spedytora?
Nie ma wątpliwości, że zawód spedytora czy logistyka to świetny wybór, kiedy idzie o wybór ścieżki kariery. Stale rozwijająca się gospodarka i coraz większa sieć zależności pomiędzy różnorodnymi państwami (nie tylko w ramach UE) to świetna informacja dla wszystkich, którzy chcieliby realizować się właśnie w takiej pracy. Praca w firmie spedycyjnej to spore wyzwanie, ale również interesujące zajęcie, które może stać się pasją. Czym się zajmuje spedytor? Jak wygląda praca spedytora i na jakie zarobki może on liczyć?
Czym się zajmuje spedytor?
Czy wiesz, czym się zajmuje spedytor? Na początku warto wspomnieć, że praca spedytora może różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia, jak i stażu pracy czy stanowiska. Zasadniczo praca w firmie spedycyjnej to stała obsługa obecnych klientów, ale również pozyskiwanie nowych zleceniodawców. Spedytor ma za zadanie współpracowanie z przewoźnikami – jednym z zadań jest tu negocjowanie stawek. Niezwykle ważne jest stałe monitorowanie prowadzonych zleceń – spedytor jest odpowiedzialny za transport od momentu jego zlecenia, aż po moment, kiedy transport trafi w ręce odbiorcy.
Praca w firmie spedycyjnej – jak zostać spedytorem?
Chcąc zostać spedytorem musimy mieć na uwadze, aby dokonać odpowiedniego wyboru szkoły – możemy to zrobić już na poziomie szkoły średniej! Wybierając technikum spedycji czeka nas 5 lat przygotowania zasadniczego do zawodu. Technikum spedycyjne kończy się egzaminem państwowym, po którym uzyskujemy tytuł technika spedytora. Jak zostać spedytorem kończąc klasyczne liceum ogólnokształcące lub inną szkołę kierunkową? Konieczne mogą okazać się studia lub szkoła policealna – ta druga zapewni nam dwuletnie kształcenie i dostarczy niezbędnej wiedzy. W przypadku studiów konieczny jest wybór kierunku logistyki – w ramach nauczania będziemy zajmować się również spedycją.
Jak wygląda praca spedytora i czy spedytor powinien odznaczać się konkretnymi umiejętnościami i cechami charakteru? Okazuje się, że tak. Spedytor powinien być przede wszystkim dokładny – praca na tym stanowisku wymaga nie tylko precyzji w wypełnianiu dokumentów, ale również wysokiej organizacji codziennej pracy. Spedytor powinien być również odpowiedzialny – doświadczeni spedytorzy wiedzą, jak wiele przeszkód może pojawić się na drodze transportu z punktu A do B – zadaniem spedytora jest przewidzenie tych trudności lub też umiejętność radzenia sobie, kiedy problemy zaistnieją. Spedytor powinien nie tylko odznaczać się cierpliwością, ale też umieć współpracować z grupą ludzi – spedycja to ciągłe telefony, maile, rozmowy. Aby spedycja przebiegała bez przeszkód warto wykształcić umiejętności miękkie, aby móc bezproblemowo dochodzić do porozumienia ze współpracownikami, klientami, zleceniodawcami. Praca w firmie spedycyjnej to często praca o zmieniającej się dynamice – jeśli nie boisz się pracy pod presją czasu spedycja to idealny wybór dla Ciebie.
Jak wygląda praca spedytora?
Czym się zajmuje spedytor na co dzień? Codzienna praca spedytora polega na organizacji transportu materiałów w taki sposób, aby transport przebiegał szybko, bezstratnie oraz w rozsądnej cenie. Spedytor odpowiedzialny jest za dany transport od początku zlecenia aż do jego końca. Oznacza to, że spedytor nie tylko kontaktuje się ze zleceniodawcą i przewoźnikami, ale też organizuje wszelkie niezbędne papiery i dokumenty, czuwa nad ich przepływem, jest zobowiązany zorganizować ubezpieczenie przewożonego towaru.
Wiedząc już jak wygląda praca spedytora warto również znać możliwe zarobki. W przypadku asystenta spedytora możemy mówić o zarobkach do 3 tysięcy złotych brutto. Młodszy spedytor może liczyć na zarobki rzędu 3,6 tysięcy zł brutto. Na standardowym stanowisku spedytorskim zarobki dochodzą do 4,5 tysięcy złotych brutto. Starszy spedytor lub specjalista może otrzymywać pensję rzędu 5,5 tysiąca złotych brutto. Na stanowiskach kierowniczych pensja jest adekwatnie wyższa.