Środki transportu wewnętrznego
Transport paczek czy materiałów wewnątrz magazynów stanowi jedno z największych wyzwań stojących zarówno przed koordynatorami magazynów, jak i przed samymi pracownikami – jakiekolwiek opóźnienia czy problemy rzutują na łańcuch dostaw. Poprzez zastosowanie odpowiednich środków transportu wewnętrznego (maszyn i technologii) zapewnimy ciągłość pracy magazynu, jak również ciągłość dostaw. Jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje transportu wewnętrznego? W jakie magazynowe środki transportu warto zainwestować? Czy logistyka transportu wewnętrznego wymaga specjalnego przygotowania?
Logistyka transportu wewnętrznego
Chcąc określić magazynowe środki transportowe przede wszystkim powinniśmy poznać definicję środków transportu wewnętrznego. Otóż, są to wszelkie maszyny i urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego, zarówno w poziomie, jak i w pionie, wykorzystywane w obrębie hal magazynowych, sklepów, zakładów przemysłowych. Magazynowe środki transportowe są niezbędne nie tylko do odciążenia fizycznych pracowników, ale również zapewniają wysoki poziom ochrony transportowanego towaru.
Rodzaje transportu wewnętrznego
Podstawowy podział rodzajów transportu wewnętrznego obejmuje dźwignice (służące do podnoszenia czy opuszczania, pracujące w ograniczonym zakresie), ładowarki (maszyny stacjonarne lub mobilne), wózki widłowe i przenośniki. Przenośniki to urządzenia pracujące mechanicznie lub grawitacyjnie, mogące przenosić paczki w poziomie, pionie, a nawet po skosie. Logistyka transportu wewnętrznego wyróżnia przenośniki rolkowe, łańcuchowe, taśmowe.
Nie ma wątpliwości, że to właśnie wózki widłowe są jednymi z najchętniej wykorzystywanych w magazynach – urządzenia te znajdują wszechstronne zastosowanie, idealnie sprawdzają się podczas prac przeładunkowych, podnoszenia dużych paczek, załadunku. Tu również wyróżniamy kilka magazynowych środków transportowych: wózki widłowe elektryczne (ekologiczne i znacząco poprawiające komfort pracy), wózki wysokiego składowania (pozwalające na realizowanie operacji składowania na wysokości) oraz wózki systemowe (np. poruszające się po pętlach indukcyjnych). Należy pamiętać, że aby poruszać się wózkiem widłowym po obszarze zakładu pracy czy magazynu, konieczne jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji i zaświadczeń.
Z kolei ładowarki są maszynami stacjonarnymi lub mobilnymi, które służą do prac załadunkowych przede wszystkim materiałów sypkich – znajdą więc one zastosowanie w magazynach, jak i na składach budowlanych. Natomiast dźwignice to maszyny służące do transportu pionowego – dźwigi możemy podzielić na osobowe, towarowe, budowlane.
Magazynowe środki transportowe
Olbrzymie zróżnicowanie rodzajów transportu wewnętrznego jest wymuszone różnorodnością miejsc pracy, ale też specyfiką konkretnych towarów, które mają być podnoszone czy transportowane. Warto pamiętać o tym, aby logistyka transportu wewnętrznego była przemyślana, ponieważ dopasowując konkretne rozwiązania dla danego magazynu wpływamy bezpośrednio na sprawność procesów logistycznych i poprawiamy wydajność samego magazynu. Warto również mieć na uwadze nowoczesne systemy informatyczne, które znacząco poprawiają komfort pracy logistyków i magazynierów.