Urządzenia pomocnicze w magazynie

Odpowiednie wyposażenie magazynów to podstawa, aby codzienna praca i wszelkie procesy logistyczne mogły przebiegać sprawnie i bez zakłóceń. Poza wózkami widłowymi, dźwignicami czy suwnicami, nie powinno zabraknąć również urządzeń do magazynowania oraz urządzeń pomocniczych w magazynie. Jaki sprzęt do magazynu wybrać, aby przestrzeń magazynowa odznaczała się wysoką funkcjonalnością? Jakie maszyny i urządzenia transportowe w magazynie rzeczywiście znajdują szerokie zastosowanie?

Maszyny i urządzenia transportowe w magazynie

Jakie maszyny i urządzenia transportowe znajdziemy w magazynach? Podstawą są wszelkie suwnice i dźwigi, które pozwalają na transportowanie paczek w poziomie, w pionie, również po skosie. Suwnice i dźwigi działają stacjonarnie – oznacza to, że ich zakres ruchu jest ograniczony. Poza tym, nieodłącznym elementem w każdym magazynie jest wózek widłowy – nowoczesne wózki widłowe to absolutna podstawa w codziennej pracy w magazynie. Wózki widłowe możemy podzielić na wiele typów, w tym m.in. wózki wysokiego składowania, wózki wielokierunkowe, podwieszane, systemowe, kontenerowe. Pośród maszyn i urządzeń transportowych w magazynie znajdziemy również bandownicę – służy ona do zawijania palet czy paczek folią, w celu ich zabezpieczenia podczas transportu.

Urządzenia do magazynowania

Wyposażając przestrzeń magazynową przede wszystkim należy zadbać o urządzenia do magazynowania. Do nich zaliczamy regały, stojaki czy wieszaki, ale i podkłady. Regały to zdecydowanie najważniejszy punkt tej listy – ze względu na swoją powierzchnię i możliwość montażu regały są dzisiaj najbardziej pożądanymi urządzeniami do magazynowania i bezpiecznego piętrzenia ładunków. Wśród regałów możemy wymienić regały grawitacyjne, okrężne, przesuwne, windowe. Warto wspomnieć o elementach dedykowanych do regałów, takich jak wsporniki czy stałe sterownice. Same regały nie są jednak kluczem do sprawnego zarządzania przestrzenią magazynową. Warto pamiętać, że urządzenia pomocnicze w magazynie to również różnorodne, rozbudowane systemy informatyczne oraz możliwość stosowania kodów kreskowych – te dwa rozwiązania znacząco usprawniają codzienną pracę i lokalizowanie konkretnych towarów. Systemy informatyczne pozwalają na dokładne monitorowanie stanów magazynowych, lepszą organizację powierzchni magazynowej.

Sprzęt do magazynu

Aby praca w magazynie przebiegała spójnie konieczne są nie tylko maszyny i urządzenia transportowe w magazynie, ale również dodatkowy sprzęt do magazynu, który wesprze wewnętrzną infrastrukturę. Podstawowym sprzętem do magazynu, który ma usprawniać pracę są oczywiście palety i pojemniki różnej wielkości, na których składowane są dane towary. Kiedy jednak mówimy o urządzeniach pomocniczych w magazynie nie możemy zapominać o rampach czy pomostach ładunkowych, które są niezbędne do transportowania towarów, np. do samochodów ciężarowych. Warto pamiętać, że sprzęt do magazynu to dzisiaj nie tylko wyspecjalizowane systemy logistyczne – to również elementy poprawiające warunki na magazynie – mogą być to klimatyzatory, nawilżacze, nagrzewnice, osuszacze powietrza.