Wyposażenie techniczne magazynu

Dobrze funkcjonujący magazyn to miejsce, które wspiera codzienne procesy logistyczne i sprawia, że łańcuch dostaw nie jest w żaden sposób zakłócony. Za prawidłowe działanie magazynu odpowiadają przede wszystkim jego pracownicy, ale również systemy zastosowane wewnątrz. Mówiąc o systemat myślimy tu nie tylko o nowoczesnych systemach informatycznych stosowanych w magazynach w ostatnich latach. Niezwykle istotne wyposażenie techniczne w procesie magazynowania to element niezbędny. Magazyn i jego wyposażenie tworzą całość – rodzaj magazynu warunkuje adaptację jego wnętrza i wybór konkretnych rozwiązań. Jak wygląda wyposażenie magazynu zautomatyzowanego?

Magazyn i jego wyposażenie

O rodzaju wyposażenia magazynowego decyduje przede wszystkim konkretna branża, której dany magazyn ma służyć. Magazyn i jego wyposażenie będą inne, kiedy przestrzeń ta poświęcona będzie na przechowywanie produktów sypkich, cieczy czy też przedmiotów policzalnych. Wyposażenie techniczne w procesie magazynowania jest kluczowe, aby towar był nie tylko odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą, ale również składowany w taki sposób, aby nie był narażony na działanie wilgoci, chłodu, etc.
Absolutną podstawą i niezbędnikiem w większości przestrzeni magazynowych są regały. W przypadku dużych hal magazynowych regały tworzone są na zamówienie, a w przypadku mniejszych magazynów gotowe regały można zakupić wprost u producentów. Regały tworzone są zazwyczaj z trwałych materiałów metalowych, zabezpieczonych przed odkształcaniem czy pojawianiem się ognisk rdzy.
Pamiętajmy również o tym, że magazyn to nie tylko przestrzeń magazynowa, ale również biura oraz pokoje socjalne, sanitariaty. Ich wyposażenie jest niezwykle istotne dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa pracy osób zatrudnionych.

Wyposażenie techniczne w procesie magazynowania

Proces magazynowania wymaga stałego ruchu towarów – przyjmowania i nadawania, przenoszenia z miejsca na miejsce, kiedy jest taka potrzeba. Aby sprawnie przenosić paczki czy inne przedmioty w opakowaniach potrzebujemy wózków widłowych – to bez wątpienia niezbędne wyposażenie techniczne w procesie magazynowania. Wózki widłowe pozwalają na szybkie i sprawne przewożenie palet, w mniejszych magazynach wykorzystuje się wózki widłowe ręczne.

Elementy niezbędne w przestrzeni magazynowej

Uzupełnieniem przestrzeni magazynowej powinny być elementy pozwalające na lepszą i wydajniejszą pracę. Zalicza się do nich przede wszystkim wagi do odmierzania (np. produktów sypkich), ale również czytniki kodów kreskowych, które pozwalają na szybkie zidentyfikowanie produktu czy też znacznie szybsze przeprowadzenie inwentaryzacji. Istotne są również drukarki etykiet, które pozwolą na szybkie znakowanie wprowadzanych do magazynu towarów. W celu lepszego zabezpieczania towarów na magazynie nie może zabraknąć również materiałów do pakowania: gotowych kartonów, folii stretch.

Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego

Zautomatyzowany magazyn i jego wyposażenie to w Polsce dalej pewna nowość, która zachwyca zarówno pod względem projektowym, ale również samej automatyzacji działań. Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego to nie tylko regały i niezbędna infrastruktura – to przede wszystkim układnice paletowe i pojemnikowe, systemy przenośne, suwnice. Elementem, którego nie może tu zabraknąć są pojazdy prowadzone automatycznie oraz wózki naprowadzane laserowo. Nie ma wątpliwości, że wyposażenie magazynu zautomatyzowanego pozwala na znaczną redukcję kosztów w postaci dodatkowej obsługi, ale też znaczne skrócenie czasu komplementacji towaru. Poprzez zastosowanie zautomatyzowanych systemów zwiększa się bezpieczeństwo pracy – spore ładunki przenoszone są przez maszyny, nie przez ludzi. Zautomatyzowane systemy magazynowe często stosowane są w przypadku przechowywania żywności – systemy są łatwe w czyszczeniu (wykorzystywane są tu również zautomatyzowane systemy myjące).