Na czym polega praca w logistyce?

Logistycy to dzisiaj jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Rozwijające się firmy i liczne marki osiadające w Polsce sprawiają, że zapotrzebowanie na takich pracowników jest ogromne. Na czym polega logistyka? Czy trudno jest zostać logistykiem? Czym się zajmuje logistyk?

Na czym polega logistyka?

Logistyka to ogół zagadnień związanych z procesem planowania, a kolejno: z przepływem i kontrolowaniem stanu transportu do klienta. Logistyk tylko na pierwszy rzut oka zajmuje się dostarczaniem towaru z punktu A do B – w praktyce logistyka to złożone zagadnienie, które wymaga od specjalistów nie tylko odpowiedniego planowania, ale również dbania o kontakt z klientem, kontrolowania zapasów, planowania składowania czy określania kosztów. Upraszczając: logistyk musi nie tylko znać miejsce i stan danego produktu, ale również wiedzieć, do kogo i kiedy ma on trafić oraz jaka jest jego cena.

Logistykę możemy podzielić na wiele mniejszych obszarów: logistykę produkcji, logistykę dystrybucji, ekologistykę, e-logistykę, logistykę transportu. Na czym polega praca w dziale logistyki?

Kto może zostać logistykiem?

Praca logistyka kusi wiele osób – przede wszystkim daje możliwości rozwoju, jak i szeroki wybór miejsca pracy. Istotne są oczywiście tak że zarobki. Aby móc rozpocząć karierę w tym zawodzie warto rozpocząć naukę już od etapu szkoły średniej. W Polsce znajduje się wiele techników logistycznych, w których poza klasycznym przygotowaniem do matury możliwe jest uzyskanie tytułu zawodowego technika logistyka. Podczas nauki w technikum logistyki możliwe jest zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu gospodarki rynku, zarządzania, a nawet podstaw makroekonomii. Inną ścieżką kariery są studia logistyczne o konkretnej specjalizacji: transport i spedycja, logistyka handlu, inżynieria systemów logistycznych. Im węższa specjalizacja, tym ciekawsze możliwości pracy. Logistycy nie powinni obawiać się braku etatów – silnie rozwijająca się gospodarka i stale otwierające się nowe przedsiębiorstwa to najlepszy dowód na to, że wybór takiej profesji był strzałem w dziesiątkę. Czym się zajmuje logistyk? Na czym polega praca w dziale logistyki?

Czym się zajmuje logistyk

Zastanawiając się na czym polega logistyka i praca logistyka musimy mieć świadomość, że wiele złożonych procesów dzieje się w firmach czy przestrzeniach magazynowych. Zadaniem logistyka jest kontrolowanie procesów związanych z pikowaniem zamówień i wysyłaniem ich w konkretnym czasie do klienta – to jednak wierzchołek góry lodowej! Logistyk musi również szacować popyt na dane surowce, utrzymywać kontakty z dostawcami czy klientami, nierzadko zajmuje się on również reklamacjami. Istotną pracy logistyka jest utrzymanie stanu, którym surowce nie zalegają na magazynach i w ściśle określonym czasie dostarczane są do odbiorców. Oczywiście konkretne zadania logistyka uzależnione są zarówno od miejsca jego pracy, jak i działu.

Na czym polega praca w dziale logistyki?

Specyfika pracy w działach logistycznych wynika przede wszystkim z samego miejsca zatrudnienia – nieco inne zadania wykonywać będzie logistyk pracujący w magazynie, a inne: logistyk zatrudniony w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Na czym polega logistyka? To, czym się zajmuje logistyk wynika również z konkretnego przydziału pracy. W przypadku logistyków magazynowych ich zadaniem jest zarówno kontrolowanie stanów magazynowych, jak i decydowanie o tym, gdzie i ile konkretnego produktu będzie przechowywane. Logistyk magazynowy kontroluje wysyłki i dostawy, nadzoruje rodzaj i stan transportu, spisuje raporty, odpowiada przed przełożonymi, ale również przed klientami. Zadaniem logistyka może być również kontrolowanie i nadzorowanie reklamacji od klientów.

Zastanawiając się, na czym polega praca w dziale logistyki powinniśmy również wymienić zarządzanie własnym zespołem – logistyk odpowiada za prace kilku osób polegających mu. Wydziela on zadania oraz kontroluje stan wykonanej pracy.